Kobieca Elegancja

Niektórzy sądzą, że moda przez lata była domeną kobiet. Obszerne suknie stanowiły o ich zamożności i wpływach. Z drugiej strony kobiety z niecierpliwością czekały na zmiany w swoim ubiorze. Z biegiem lat nadszedł czas przełomowych zmian, które wyzwoliły kobiety z ucisku konserwatyzmu i konwenansów. Wiek XX to okres industrializacji przemysłu. Warunki wojenne wymogły uproszczenie damskiej garderoby. W sferze mody upowszechniło się stworzenie look’u chłopczycy. Moda stała się najbardziej użytkowa w swojej historii. Kobiety zaczęły nosić męskie stroje. Powstawały pierwsze stroje inspirowane ubiorem roboczym. Te z założenia miały być proste i oszczędne. Kroje również uległy odświeżeniu. Z uwagi na gwałtownie zmieniające się warunki gospodarcze w tym celu dostosowywano ubiory męskie do kobiecych figur. Lata 30 XX w. zaskoczyły powrotem do geometrycznych figur i dopasowanych sukni modelujących sylwetkę. Moda miała wydawać się bardziej elitarna, choć wciąż funkcjonalna.
Panie  wreszcie odziedziczyły spodnie, które stały się ich codziennym ubiorem. Nosiły je zwłaszcza gwiazdy. Momentem bezprecedensowym była premiera słynnego „Le smoking”, czyli ikonicznego duetu dwurzędowej marynarki z satynowymi klapami i spodni zaprasowanych w męski kant. Przekornie do dotychczasowych męskich przywilejów, pani w smokingu intrygowała, epatowała kobiecością i dawała wyraz klasycznej paryskiej elegancji. Ówczesne damskie garnitury nie były po prostu męskim strojem przełożonym na kobiecą sylwetkę. Cenione za wygodę, były chętnie włączane do ubioru dziennego, choć nadal wydawały się kontrowersyjne i nie były akceptowane. Damski kostium z szerokimi spodniami oraz jedwabną koszulą utrwalał się jako uniform każdej eleganckiej kobiety. Panie ceniły go za możliwość manifestu swoich poglądów. Współcześnie garnitur jest kojarzony z wielkimi kobietami świata polityki czy srebrnego ekranu. Dla odważnych kobiet nie lada gratką są czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  panie stawiające na minimalizm kochają eleganckie białe komplety idealnie nadające się na przyjęcia na świeżym powietrzu. Biznesową klasyką są zestawy w stonowanej kolorystyce czerni oraz granatu.
W poszukiwaniu inspiracji, warto poświęcić uwagę pracom uznanych polskich marek modowych. Przykładem tradycyjnego rozumienia elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy ponadczasowe kolekcje damskie i męskie z szacunkiem dla tradycji i wzorów mody polskiej. Wyróżnia je zwłaszcza  użycie wysokiej klasy materiałów oraz niezwykle dbałych wykończeń. Marka staje się świadomym spadkobiercą oraz kontynuatorem dziedzictwa mody damskiej.